RHI, Rusya’nın Murmansk şehrinde Arktik LNG 2 Tesisini inşa edecektir

Fotoğraflar

Rusya’nın doğal gaz devi Novatek’in bir iştiraki olan Arktik LNG 2 firması aynı isimli Arktik LNG 2 Terminal Projesi’nin 3 adet  Gravity Base Structure (GBS) imalat, yerine taşınma ve montaj işleri için RHI ile Italyan Saipem’in %50 ortaklık ile kurdukları şirket SaRen’i seçti. Söz konusu işler için yaklaşık 2,2 milyar EURO bedelli sözleşmeye geçen hafta imzalar atıldı.


SaRen’in kapsamında her biri yılda yaklaşık 6,6 milyon ton kapasiteye sahip üç LNG (Sıvılaştırılmış Doğal gaz) üretim hattından çıkacak LNG’yi  depolamak icin kullanılacak 3 adet 324x152x30 m boyutlarında Gravity Base Structure (GBS) bulunmaktadır.


Betonarme GBS’lerin her birinde 2 adet LNG tank, ilk iki GBS’te ekstra 1 adet Ethan tankı bulunmaktadır. GBS’lerin içindeki ve üst döşemesindeki Elektromekanik işler SaRen tarafından tamamlanacaktır.


Muhendislik ve satın alma süreçleri başlayan projenin ilk inşaat işi Haziran 2019’da başlayacak olup tüm devreye alma işleri Mayıs 2026’da bitecektir. Murmansk’taki kuru havuzlarda inşa edilecek bloklara diğer EPC modül imalat müteahhiti tarafindan eklenecek modüller ve üst yapılardan sonra bloklar yüzdürülerek Kuzey kutup dairesi içinde yer alan Gydan bölgesindeki yerlerine oturtulacaktır.


3 GBS’den ilkinin 2023’te, üçüncüsünün ise 2026’da devreye alınması planlanmaktadır.


DİĞER HABERLER