Turkmenhimiya Sülfürik Asit Tesisi zamanından önce tamamlandı

Fotoğraflar

Türkmenistan’ın Türkmenabat Kimya Fabrikası’nda yer alan “Turkmenhimiya” Sülfürik Asit Üretim Tesisi son gelişmiş teknolojik ekipmanlar ile donatılmış bina ve yapılardan oluşan modern bir komplekstir. Tesis yıllık 500 bin ton monohidrat üretim kapasitesine sahiptir.

Rönesans Endüstri Tesisleri, «Mitsui Mühendislik ve Shipbuilding Co, Ltd» Japon Şirket ile birlikte Konsorsiyum üyesi olarak Ağustos 2013 Sülfürik Asit üretim projesini hayata geçirme hakkını kazanmıştı.

Sözleşme uyarınca, projenin başlangıç tarihi Eylül 2013 olarak belirlenmişti. Ancak şantiye konumu değişimi nedeniyle çalışmalar ilk Sözleşme tarihinden iki ay gecikme ile Kasım 2013 tarihinde başlanmıştır.

Sözleşme ile belirlenen sürede projenin başarıyla tamamlanmasını engelleyen etkenlerden biri yerel personelin yüksek oranda olmasıdır.

Şirket, yerel personel için endüstriyel eğitimler düzenleyerek ve Türkmen, Türk, Filipin, Hindistan ve Rus personeli arasındaki ekip çalışmasını destekleyerek çok iyi bir performans sergilemişti.

“Rönesans” aile fertleri çeşitli dünyaları, dinleri, felsefeleri ve okulları temsil etmekte ve bu çeşitlilik mükemmel sonucu elde etmenin püf noktası haline gelmiştir. Projenin başarıyla gerçekleştirilmesine yaptıkları değerli katkılardan ötürü, herkese ve özellikle yerel personelimize içten saygı ve şükranlarımızı sunarız.

Projenin bitmiş inşaatının Devlet Kabul Komitesine sunulmak üzere hazır olduğunu teyit eden Çalışma Komitesi Protokolü 3 Mayıs 2016 tarihinde yani Sözleşme Bitim tarihinden iki ay öncesinde imzalanmıştı.

Tesisin devreye alınmasına ilişkin Devlet Kabul Komitesi Protokolü 4 Haziran 2016 tarihinde yani Sözleşme Bitim tarihinden bir ay öncesinde imzalanmıştı.

İlk ürün 1 Haziran 2016 tarihinde Performans Testleri yapılmadan önce üretilmişti ve hazır ürün hacmi 3000 m3 ulaşmıştı. Tesisin Performans Testleri başarıyla gerçekleştirilmiş olup 19 Haziran 2016 tarihinde tamamlanmıştı. Üretilen 100% yoğunlaştırılmış asit miktarı 72 saatte 4803 tona ulaşmıştı.


DİĞER HABERLER